Dlužíte? Využijte „Milostivé léto“!

Typ: ostatní
Dlužíte? Využijte „Milostivé léto“! 1pokud dlužník v termínu od 28.10.2021 do 28.1.2022 zaplatí zbývající jistinu dluhu a náklady na exekutora ve výši 750 Kč bez DPH (908 Kč s DPH), celého dluhu se zbaví

Dlužíte? Využijte „Milostivé léto“!

Dlužíte státu, kraji, městu, obci nebo jimi založeným firmám či příspěvkovým organizacím? Těmi jsou například ČEZ, zdravotní pojišťovna VZP, dopravní podniky nebo bytová družstva… Pokud nejste v insolvenci a tento dluh vymáhá exekutor, máte šanci se dluhu zbavit.

V letošním roce byla schválena novela zákona č. 286/2021 Sb. V úzké spolupráci s poslancem Markem Výborným a dalšími senátory se podařilo prosadit do novely zákona princip tzv. Milostivého léta. To zjednodušeně znamená, že pokud dlužník v termínu od 28.10.2021 do 28.1.2022 zaplatí zbývající jistinu dluhu a náklady na exekutora ve výši 750 Kč bez DPH (908 Kč s DPH), celého dluhu se zbaví. Dluhů se takto může zbavit stovky tisíc lidí, kteří se mnohdy dostali do nezvladatelné situace díky tomu, že se v minulosti z vymáhání dluhů stal velký byznys.

Například dluh za nájemné městského bytu ve výši 3 000,- Kč narostl až na dnešních 250 000,- Kč, protože k samostatnému dluhu narůstají náklady na správu dluhu (náklady na exekutora, úroky a další). Cílem novely, kterou jsem prosazovala, je dát šanci lidem v dluhové pasti se vypořádat za lepších podmínek se svými dluhy.

Šanci je možno využít pouze do 28.1.2022.

V případě nejasností či komplikací se doporučuji obrátit na mobilního dluhového poradce „Člověka v tísni“, který nově sídlí i v Hodoníně a kontakt pro oblast dluhů je Jan Skoumal, jan.skoumal@clovekvtisni.cz, 777 367 880.

Ing. Bc. Anna Hubáčková

senátorka za Hodonínsko

Milostivé léto je šancí, jak se rozumně vypořádat s dluhy

Od 28. října až do 28. ledna 2022 budou mít dlužníci šanci se relativně bezbolestně vypořádat s některými svými dluhy. Akce se týká exekučních sporů s veřejnými institucemi jako jsou zdravotní pojišťovny, města, obce, dopravní podniky, školy nebo Česká televize nebo Český rozhlas.

Jak požádat o odpuštění příslušenství dluhu

• Dlužníci by měli zjistit, kolik jim zbývá z jistiny splatit. Obrátit se musí doporučeným dopisem na exekutora s žádostí o vyčíslení dlužné částky. Vzor žádosti je ke stažení na webu Jak přežít dluhy.

• Exekutora je nutné informovat o tom, že chce dlužník využít milostivé léto. Následně mu pak pošle nesplacenou jistinu a 908 korun. Podle organizace Člověk v tísni je vhodné poslat peníze co nejdříve, nejpozději začátkem ledna.

• Milostivé léto se vztahuje pouze na veřejnoprávní dluhy vymáhané v soudní exekuci. Netýká se daňových exekucí, kterými vymáhá pohledávky finanční úřad nebo sociální správa.

Více informací: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3392200-milostive-leto-zacina-lide-mohou-obcim-ci-statu-splatit-dluhy-bez-uroku-a-penale

Vytvořeno: 12. 10. 2021
Poslední aktualizace: 22. 11. 2021 07:46